Jednoduchá konštrukcia dreveného altánku

Jednoduchá konštrukcia dreveného altánku

Drevené altánky nemajú len estetický prvok, ale aj praktické využitie. Rovnako tak by ste mali pristupovať k jeho stavbe. Na to, aby ste si postavili pekný záhradný domček nepotrebujete veľa financií ani nejaké špeciálne vybavenie či materiály. Pre kvalitný záhradný domček potrebujete v prvom rade pevný základ.

Ako vybrať základovú dosku?

Drevené altánky a záhradné domčeky síce môžeme považovať za pomerne menšie stavby, aj pre záhradný domček potrebujeme poriadny základ. Základy konštrukcie pre záhradný domček sú zvyčajne riešené betónovou základnou doskou. Skvelou možnosťou sú tiež betónové pätky, ktoré môžete použiť ako oporu pri konštrukcii.

Aký materiál je vhodný na podlahu altánku?

Výber materiálu pre podlahu záhradného domčeka musí byť vhodný v kombinácií s drevenou konštrukciou. Dobrým príkladom podlahy pre drevené altánky je napríklad kamenná dlažba, drevené dlaždice, dlažba z pálenej hliny alebo dokonca drevená podlaha.

Čo je nutné si všímať pri stavbách konštrukcie?

Pred začatím stavby si dôkladne prezrite všetky materiály, ktoré sa chystáte pri výstavbe domčeka použiť. Pri dreve je potrebné skontrolovať jeho celistvosť a opracovanie. Altánok nesmie mať nejaké trhliny, ktoré by mohli prispievať k zlým vlastnostiam materiálu. Všetky hrany samotnej drevenej konštrukcie by mali byť skosené alebo zaoblené, aby sa z nej voda dobre odparovala. Drsný povrch dreva tiež nie je tou najlepšou voľbou, keďže sa z neho voda odparuje zle.

Ako si udržovať drevenú konštrukciu altánku?

Hoci je drevo tvrdšie a kvalitnejšie, nie je možné ho bez pravidelnej chemickej úpravy sa drevený altánok nezaobíde. Ochranu dreva predstavuje konzervácia dreva, ktorá zvyšuje odolnosť voči hmyzu a plesniam. Na druhú stranu pravidelnou impregnáciou sa znižuje nasiakavosť dreva a zároveň sa zvýši tvrdosť a trvanlivosť dreva a celej konštrukcie. Pri starostlivosti o drevené altánky tiež myslite na aplikáciu náterov, ktoré udržujú aj jeho vzhľad. Aby nátery odolávali nepriaznivým vplyvom, musíte v prvom rade myslieť na vlhkosť prostredia a teplotu. Nátery sa nanášajú po zaschnutí predchádzajúcej vrstvy.